IMG 97638 czerwca 2017 roku, w hali „Gryfia” w Słupsku odbyły się targi pracy pn. „Edukacja i Praca – Spotkanie Aktywnych”. Targi zorganizowała Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa przy udziale Urzędu Miejskiego w Słupsku, Starostwa Powiatowego w Słupsku, Urzędu Gminy w Słupsku, Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku, Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Były to pierwsze od 3 lat na tak dużą skalę targi w regionie słupskim, na których zaprezentowały się firmy, urzędy, instytucje okołobiznesowe i szkoły profilujące kierunki kształcenia zawodowego. W targach wzięło udział 41 firm o szerokim przekroju branżowym, atrakcyjnych zarówno dla osób wyspecjalizowanych w konkretnych zawodach, ale też mających propozycje dla bezrobotnych o niskich kwalifikacjach oraz dla młodzieży chcącej nauczyć się zwodu, który zapewni stabilne życie. Ponad pół tysiąca konkretnych ofert pracy, zgromadzonych w jednym miejscu i czasie to niecodzienna sytuacja, która w Słupsku nie zdarzyła się od wielu lat.

Wśród wystawiających się firm były duże i małe przedsiębiorstwa nawet o zasięgu ogólnopolskim, europejskim i światowym, w tym Kronospan ze Szczecinka, Kospel i Nordglass oraz Jaronimo Martins z Koszalina (właściciel sieci handlowej Biedronka na teren Pomorza), Polmor z Bytowa, a także firmy ze Słupska i okolic Curver, Plasmet, Lauber, M & S, Markos, AJ Fabryka Mebli, Perla, Aerosol Sernice, Hydro-Naval, Morpol i Grand Lubicz z Ustki.

Na targach były też obecne instytucje i urzędy kształtujące i wspomagające rynek pracy - Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku, Państwowa Inspekcja Pracy Oddział w Słupsku, słupski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Powszechny Zakład Ubezpieczeń Oddział w Słupsku, a także Oddział Zamiejscowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, które udostępniły szeroki i bezpłatny zakres informacji, psychologów i doradców ułatwiających poruszanie się na rynku pracy.

Pokazały się też szkoły w ramach poznawania przez uczniów dobrych firm – wizytówek naszego biznesu i uczelnie. Nade wszystko zaś byli obecni przedsiębiorcy z wielu branż, samorządowcy i osoby zawodowo zajmujący się rekrutacją pracowników oraz firmy wyspecjalizowane w przygotowaniu wizerunku dla chętnych do pracy. Ważną grupą na targach, szczególnie pożądaną przez przedsiębiorców i firmy były osoby poszukujące pracy, posiadające przygotowanie i kwalifikacje branżowe oraz osoby dopiero podejmujące działalność gospodarczą, młodzież ze szkół zawodowych, absolwenci i studenci kierunków technicznych.

Na naszych targach spotkali się ludzie aktywnie poszukujący zatrudnienia i aktywne firmy, które dla pozyskania dobrych pracowników są w stanie zaoferować im atrakcyjne warunki pracy. Dzięki takiej inicjatywie lipne umowy i cwaniactwo wielu „przedsiębiorców” odejdzie w przeszłość. Oczywiście najważniejsze na targach były oferty pracy zaproponowane przez wystawiające się firmy oraz rozmowy i prezentacje na stoiskach uzupełnione informacjami o rynku pracy, rozwoju branżowym firm, a także powstawaniu nowych zawodów i atrakcyjnych stanowisk pracy. Chodziło też o to, by zachęcać młodzież do wyboru zawodowej ścieżki kształcenia, zaś absolwentom ze szkół zawodowych wchodzącym na rynek pracy wskazać oferty pracy w lokalnych firmach, które mogą być alternatywę dla emigracji zarobkowej.

W praktycznym zderzeniu głównych aktorów rynku pracy impreza dała dobre rezultaty, co ma istotne znaczenie dla rozwoju naszej gospodarki.

 

Fotreportaż z Targów: Piotr Mandryk